NAGY VILÁG


2001. szeptember 1.

Elõször is…

Elõször is szeretnélek üdvözölni, kedves Olvasó! Elsõ alkalommal kezded el olvasni ezt a rovatot, és talán nem egyértelmû számodra, hogy a rovat címéhez pontosan milyen tartalom fog kapcsolódni. Nyugodj meg, nem csak neked vannak kérdéseid ezzel kapcsolatban. Jelen sorok írója is ismerkedik még feladatával, lassan körvonalazódik számára a rovat által érintendõ témák köre. A rovat céljának azt látjuk, hogy megpróbáljon rövid híradást adni nagyvilágunk eseményeibõl. Ezen belül a cikk a fõbb gazdasági, politikai, tudományos történések közül veszi témáit, megpróbálva azok érdekességeit felvillantani. Ne mély és minden igényt kielégítõ elemzésekre számíts e sorokban, hanem inkább rövidebb beszámolókat kíván a szerkesztõ összeállítani.

Az elmúlt hónapban is több fontos, sok emberi életet közvetlenül érintõ esemény történt a világban. Ezek közül az egyik, talán a legismertebb a közel-keleti izraeli-palesztin viszály. Nem szándékozom hosszú értékelésbe bocsátkozni, csak pár gondolatot engedtessék meg leírnom. A zsidó nép sok évszázados szétszórattatás után, 1948-ban kikiáltotta Izrael államot. Már ezt megelõzõen is feszült viszonyban állt a zsidóság a korábbi palesztin lakossággal és a szomszédos arab országokkal, amely feszültség az államalapítás után csak fokozódott.

A két nép területi vitáján kívül összeférhetetlenséget okoz az elütõ vallási és kulturális háttér. Izrael állam léte is kisebb csodával ér föl, hiszen képes volt az arab túlsúlyú környezetben fennmaradni és fejlõdni. Ezen felül az arabokkal folytatott honvédõ háborúk során területe bõvülhetett. A palesztinok a nyílt harcon kívül merényletekkel próbálták az állam életét megzavarni. Az 1990-es évek elején megindultak a diplomáciai tárgyalások. Nagy erõfeszítések következtében lépéseket tettek a független palesztin állam megalakításának és a kritikus helyzet békés, tárgyalásos rendezésének irányába, de a teljes megbékélés nem következhetett be. Tavaly szeptembere óta a fegyvereknek is jutott szerep. Augusztusban ismét feléledtek a sok áldozatot követelõ merényletek, amire az izraeliek katonai úton válaszoltak. A közterületeken elkövetett robbantások megtorlásaként, az izraeliek rakétával támadták a palesztin hivatalokat. Nehéz elmozdulni a béke irányába. Mindkét fél a másiktól vár engedményeket, a szélsõséges csoportok nagy befolyással bírnak.

• Schauermann Péter